Збір врожаю часнику — критично важливий момент в розрізі вибору оптимального часу. Експерти стверджують, що набагато краще зібрати його на кілька днів раніше, ніж запізнитися. І цьому є логічне пояснення.
При передчасному зборі врожаю та підсушуванні під накриттям відбувається процес достигання, завдяки відтоку поживних речовин зі стебла та листя до коренеплоду. В результаті часникові голівки стають міцними, тримають форму та збільшуються в масі. Часник зберігає гарний та цілий вигляд, не розпадається.
Якщо запізнитися зі збором на 2-3 дні, лушпиння на голівках часнику тріскається. Він розпадається, а це вже значно погіршує зберігання. Зокрема, погіршується товарний вигляд.
Щоб вчасно зібрати часник, потрібно орієнтуватися на листя. Воно повинно пожовтіти. При вирощуванні сорту без стрілкування дивляться на нижнє листя. Як воно пожовтіло, а несправжнє стебло стало м’яким, можна збирати з грядки.
Сорти часнику зі стрілками мають інші ознаки. Повинно пожовтіти нижнє листя, а на суцвіттях повітряних цибулин повинні розтріскатися до 5% лушпинок. Збирайте вчасно, щоб зберегти властивості лежкості та вигляд часнику.